Na začiatku každého pasívneho príjmu stojí investícia, ktorú ste urobili vy, alebo niekto pred vami a jej výhody čerpáte napríklad prostredníctvom dedičstva.
Možností investovania je viac. Investovať môžete do nehnuteľností, starožitností, umenia, vzdelania, drahých kameňov, kovov, finančných produktov do jedného roka, akcií, dlhopisov, depozitných certifikátov, dlhodobých pohľadávok … . Následne môžete zo svojej investície čerpať pasívne príjmy, či už z prenájmu nehnuteľností, dividenda z akcií či dlhopisov, úroky z vkladov a pôžičiek, autorských honorárov z umeleckých a vedeckých diel, rastu ceny predchádzajúcich investícií a podobne.
Pri všetkých týchto príjmoch je nutné brať do úvahy ich zdanenie, podľa aktuálnej platnej legislatívy.
V súčasnosti je mnoho možností investovania a zhodnocovania peňazí. Ani jedna z nich nie je stopercentne bezpečná a bezstarostná. Platí to aj o investovaní do nehnuteľností a ich následnom predaji/prenajímaní. Treba si pritom uvedomiť aj plusy, ale aj mínusy, s ktorými sa môžete stretávať.
Výhody investovania do nehnuteľností:
- Vlastníte niečo viditeľné/hmatateľné
- V dobrej lokalite rýchla prenajímateľnosť/predaj
- Investícia sa zhodnotí lepšie, než v banke
- Hodnota nehnuteľnosti môže rásť
Nevýhody investovania do nehnuteľnosti:
- Môžete náhle stratiť nájomníka, alebo vám môže majetok poškodiť
- Nehnuteľnosť musíte spravovať a udržiavať
- Ak chcete predať rýchle, musíte ísť s cenou dole
- Cesta k záujemcovi môže trvať dlhšie
- Sú aj lepšie možnosti zhodnotenia investície
- Hodnota nehnuteľnosti môže aj klesať
K investovaniu do nehnuteľností existujú aj alternatívy, pretože to nie je iba o nakupovaní, alebo prenájme.
Jednou z možností je taktiež investovanie do pozemkov, či už za účelom predaja, alebo prenájmu, napríklad ako poľnohospodárskej pôdy. Takáto investícia z dlhodobého hľadiska nie je stratová.
Trochu inou formou investovania do nehnuteľností sú realitné dlhopisy – cenný papier, ktorý jeho majiteľovi zaisťuje stanovený výnos. Ide o nepriamu formu investovania do developerských projektov. Výhodou je vopred stanovený výnos a nevýhodou strata kontroly nad investíciou. Navyše podlieha zdaneniu a odvodom.
Podobnou formou je investovanie do realitných podielových fondov. Tu taktiež kontrolu nad investíciou preberajú správcovia fondov, takže nad ňou nemá kontrolu investor. Hodnota podielu rastie podľa toho, akú momentálnu hodnotu daná nehnuteľnosť má. Určujú ju znalci, audítori, účtovníci. Aj takáto forma investovania a zisk podlieha zdaneniu a odvodom do zdravotnej poisťovne.
Každé investovanie má svoje výhody, ale aj nevýhody. Nie je tomu inak ani pri nehnuteľnostiach a je fér poznať obe strany mince.
Medzi najväčšie nevýhody investovania do nehnuteľností je výška investície, pretože kúpiť nehnuteľnosť nie je lacná záležitosť a aj banky sprísňujú podmienky pri poskytovaní a čerpaní hypotekárneho úveru, takže treba počítať aj s nutnosťou vlastných zdrojov.
S nehnuteľnosťami súvisí aj nižšia likvidita, keďže nehnuteľnosť nedokážeme predať okamžite a stojí to čas, na rozdiel od iných foriem investovania, ako napríklad do podielových fondov. Ak chceme predať nehnuteľnosť čo najskôr, pretože nás tlačí finančná tieseň, tak často musíme pristúpiť na výrazné zníženie ceny a tým tratíme.
Pri výbere nehnuteľnosti, nájomníka a správe nehnuteľnosti treba mať určité znalosti a zručnosti, aby sme predišli finančným stratám kvôli neobsadenosti, ako následok zlej lokality, alebo stavu nehnuteľnosti . Nájomník ju taktiež môže znehodnotiť užívaním.
Všetko okolo nehnuteľností stojí čas, na rozdiel od iných foriem investovania, takže je potrebná dávka trpezlivosti. Všetko treba dôkladne naplánovať a myslieť ďaleko dopredu. Môžeme tak využiť aj daňové oslobodenie a tým ušetriť. Je dôležité plánovať aj opravy a rekonštrukcie nehnuteľnosti, aby sa zvýšila jej hodnota.
Aj pri nehnuteľnostiach hrozí riziko poklesu hodnoty. Súvisí to aj s momentálnou ponukou a dopytom na trhu. Treba byť obozretný a vedieť si správne vybrať aj obdobie, kedy ceny nehnuteľností dosahujú svoje maximá.